Cost of Living in
Colombo (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $813 | $1845 |
Without rent | $538 | $1246 |
Rent & Utilities | $330 | $564.23 |
Food | $308 | $762 |
Transport | $68.29 | $176.35 |
Monthly salary after tax | $390.96 | |
Quality of life | 36.15 | |
Life expectancy | 78.99 | |
Population | 513.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $813 | / |
Without rent | $538 | / |
Rent & Utilities | $330 | / |
Food | $308 | / |
Transport | $68.29 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 331.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 206.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 377.13$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 325.93$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 92.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 114.11$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.81$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.01$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1544$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1050$ |
Lunch Menu | 4.83$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 44.09$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.65$ |
Cappuccino | 3.28$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.25$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 46.11$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 1.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.12$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.45$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.41$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.23$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.94$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.72$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 2.65$ |
Cold medicince, 1 week | 6.82$ |
Hair Shampoo | 10.25$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.06$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.02$ |
Gym Membership, 1 month | 24.53$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.13$ |
Doctor's visit | 70.66$ |
Haircut, simple | 8.15$ |
Brand Jeans | 51.44$ |
Brand Sneakers | 147.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 361.9$ |
International Primary School, 1 year | 8930$ |