Cost of Living in
Cidelandia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $879 | $1848 |
Without rent | $508 | $1543 |
Rent & Utilities | $304.06 | $556.2 |
Food | $256 | $774 |
Transport | $87.86 | $169.75 |
Monthly salary after tax | $510.58 | |
Quality of life | 29.89 | |
Life expectancy | 67.68 | |
Population | 462.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $879 | / |
Without rent | $508 | / |
Rent & Utilities | $304.06 | / |
Food | $256 | / |
Transport | $87.86 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 394.98$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 204.69$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 389.68$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 303.17$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 76.53$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 149.53$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1265$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 821$ |
Lunch Menu | 5.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.69$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.74$ |
Cappuccino | 3.81$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.08$ |
Local transport ticket | 0.98$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.29$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.3$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Eggs, x12 | 2.33$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.52$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.91$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.27$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 2.85$ |
Cold medicince, 1 week | 6.63$ |
Hair Shampoo | 8.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.07$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.09$ |
Gym Membership, 1 month | 25.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.74$ |
Doctor's visit | 87.01$ |
Haircut, simple | 10.25$ |
Brand Jeans | 50.52$ |
Brand Sneakers | 125.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 332.57$ |
International Primary School, 1 year | 8314$ |