Cost of Living in
Cerro Cora

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $710 | $2269 |
Without rent | $551 | $1447 |
Rent & Utilities | $314.26 | $565.49 |
Food | $231 | $863 |
Transport | $80.75 | $194.73 |
Monthly salary after tax | $422.37 | |
Quality of life | 37.29 | |
Life expectancy | 74.31 | |
Population | 402.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $710 | / |
Without rent | $551 | / |
Rent & Utilities | $314.26 | / |
Food | $231 | / |
Transport | $80.75 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 356.86$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 178.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 481.56$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 373.92$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.45$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.29$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.59$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1233$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1027$ |
Lunch Menu | 4.92$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 43.81$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.09$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.58$ |
Cappuccino | 2.96$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 62.94$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.13$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.51$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.35$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 2.85$ |
Cold medicince, 1 week | 6.37$ |
Hair Shampoo | 10.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.28$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.72$ |
Gym Membership, 1 month | 20.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.05$ |
Doctor's visit | 84.43$ |
Haircut, simple | 8.57$ |
Brand Jeans | 51.08$ |
Brand Sneakers | 148.63$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 371.12$ |
International Primary School, 1 year | 9857$ |