Cost of Living in
Centralina

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $808 | $2293 |
Without rent | $476 | $1336 |
Rent & Utilities | $351.89 | $415.48 |
Food | $261 | $755 |
Transport | $80.63 | $222.17 |
Monthly salary after tax | $360.78 | |
Quality of life | 33.58 | |
Life expectancy | 68.06 | |
Population | 483.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $808 | / |
Without rent | $476 | / |
Rent & Utilities | $351.89 | / |
Food | $261 | / |
Transport | $80.63 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 340.32$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 218.89$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 414.18$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 267.3$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 90.94$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 132.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1494$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1122$ |
Lunch Menu | 4.36$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.92$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.57$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.46$ |
Cappuccino | 2.91$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.98$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 46.66$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.83$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.02$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.78$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.43$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Eggs, x12 | 2.15$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.58$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.02$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.31$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.35$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.92$ |
Cigarette pack | 2.26$ |
Cold medicince, 1 week | 8.09$ |
Hair Shampoo | 7.84$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.98$ |
Gym Membership, 1 month | 19.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.71$ |
Doctor's visit | 81.95$ |
Haircut, simple | 11.6$ |
Brand Jeans | 59.58$ |
Brand Sneakers | 127.63$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 336.11$ |
International Primary School, 1 year | 6891$ |