Cost of Living in
Caxias do Sul

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $538 | $1548 |
Without rent | $340 | $1246 |
Rent & Utilities | $237.85 | $294.93 |
Food | $268 | $614 |
Transport | $59.14 | $188.95 |
Monthly salary after tax | $361.91 | |
Quality of life | 54.49 | |
Life expectancy | 83.75 | |
Population | 384.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $538 | / |
Without rent | $340 | / |
Rent & Utilities | $237.85 | / |
Food | $268 | / |
Transport | $59.14 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 185.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 156.77$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 466.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 262.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 36.03$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 72.38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.26$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 975$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 505$ |
Lunch Menu | 4.99$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.23$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.44$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cappuccino | 2.18$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.81$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.8$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.72$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.03$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.74$ |
Eggs, x12 | 1.72$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.21$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.64$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.63$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.55$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.92$ |
Cigarette pack | 1.46$ |
Cold medicince, 1 week | 6.36$ |
Hair Shampoo | 3.01$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.05$ |
Gym Membership, 1 month | 24.98$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.14$ |
Doctor's visit | 40.2$ |
Haircut, simple | 12.34$ |
Brand Jeans | 35.49$ |
Brand Sneakers | 62.03$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 237.25$ |
International Primary School, 1 year | 8240$ |