Cost of Living in
Caturama

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $756 | $2429 |
Without rent | $402 | $1456 |
Rent & Utilities | $378.23 | $466.76 |
Food | $229 | $696 |
Transport | $61.01 | $166.87 |
Monthly salary after tax | $355.11 | |
Quality of life | 32.37 | |
Life expectancy | 84.81 | |
Population | 521.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $756 | / |
Without rent | $402 | / |
Rent & Utilities | $378.23 | / |
Food | $229 | / |
Transport | $61.01 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 351.91$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 472.46$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 323.25$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 134.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.73$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.08$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1308$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 874$ |
Lunch Menu | 5.56$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.95$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.7$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.39$ |
Cappuccino | 3.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.9$ |
Local transport ticket | 0.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.55$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.65$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.13$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.43$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.03$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.34$ |
Cigarette pack | 1.97$ |
Cold medicince, 1 week | 6.39$ |
Hair Shampoo | 8.28$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.37$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.55$ |
Gym Membership, 1 month | 24.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.2$ |
Doctor's visit | 95.37$ |
Haircut, simple | 8.16$ |
Brand Jeans | 44.01$ |
Brand Sneakers | 103.27$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 290.28$ |
International Primary School, 1 year | 8377$ |