Cost of Living in
Carbonita

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | $1993 |
Without rent | $471 | $1634 |
Rent & Utilities | $353.68 | $420.06 |
Food | $323 | $687 |
Transport | $66.35 | $179.29 |
Monthly salary after tax | $408.31 | |
Quality of life | 34.46 | |
Life expectancy | 78.15 | |
Population | 503.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | / |
Without rent | $471 | / |
Rent & Utilities | $353.68 | / |
Food | $323 | / |
Transport | $66.35 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 442.22$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 170.18$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 475.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 390.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.89$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 135.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.87$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.25$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1396$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1007$ |
Lunch Menu | 4.42$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.92$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.99$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.93$ |
Cappuccino | 3.1$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.5$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 2.12$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.3$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.66$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.67$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.59$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.54$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.14$ |
Cigarette pack | 2$ |
Cold medicince, 1 week | 8.13$ |
Hair Shampoo | 8.31$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.76$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.06$ |
Gym Membership, 1 month | 20.76$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.06$ |
Doctor's visit | 100$ |
Haircut, simple | 10.22$ |
Brand Jeans | 53.53$ |
Brand Sneakers | 123.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 316.88$ |
International Primary School, 1 year | 7272$ |