Cost of Living in
Capim

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $889 | $2260 |
Without rent | $436 | $1225 |
Rent & Utilities | $401.56 | $433.32 |
Food | $258 | $776 |
Transport | $62.64 | $178.1 |
Monthly salary after tax | $391.93 | |
Quality of life | 40.04 | |
Life expectancy | 71.8 | |
Population | 491.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $889 | / |
Without rent | $436 | / |
Rent & Utilities | $401.56 | / |
Food | $258 | / |
Transport | $62.64 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 407.29$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 188.71$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 509.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 304.59$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 101.36$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 157.23$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.73$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1239$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1089$ |
Lunch Menu | 5.18$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.7$ |
Cappuccino | 3.89$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 0.77$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.36$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Eggs, x12 | 2.27$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.75$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.98$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 2.65$ |
Cold medicince, 1 week | 7.19$ |
Hair Shampoo | 7.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.99$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.79$ |
Gym Membership, 1 month | 22.54$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.46$ |
Doctor's visit | 88.99$ |
Haircut, simple | 9.68$ |
Brand Jeans | 45.68$ |
Brand Sneakers | 120.02$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 335.68$ |
International Primary School, 1 year | 6831$ |