Cost of Living in
Cantanhede

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $655 | $2052 |
Without rent | $501 | $1724 |
Rent & Utilities | $281.71 | $566.3 |
Food | $265 | $864 |
Transport | $79.12 | $199.35 |
Monthly salary after tax | $370.88 | |
Quality of life | 30.27 | |
Life expectancy | 73.04 | |
Population | 522.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $655 | / |
Without rent | $501 | / |
Rent & Utilities | $281.71 | / |
Food | $265 | / |
Transport | $79.12 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 322.39$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 170.69$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 414.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 369.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 108.03$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.57$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1420$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1131$ |
Lunch Menu | 4.04$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.95$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cappuccino | 3.51$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.28$ |
Local transport ticket | 0.91$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.99$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Eggs, x12 | 2.07$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.38$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.72$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.29$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.21$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.92$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 2.77$ |
Cold medicince, 1 week | 7.95$ |
Hair Shampoo | 8.48$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.7$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.93$ |
Gym Membership, 1 month | 21.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.9$ |
Doctor's visit | 90.94$ |
Haircut, simple | 10.25$ |
Brand Jeans | 46.54$ |
Brand Sneakers | 103.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 373.6$ |
International Primary School, 1 year | 8033$ |