Cost of Living in
Campos dos Goytacazes

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $437 | $1361 |
Without rent | $288 | $1443 |
Rent & Utilities | $154.08 | $396.61 |
Food | $177 | $615 |
Transport | $54.52 | $124.24 |
Monthly salary after tax | $417.8 | |
Quality of life | 38.86 | |
Life expectancy | 75.21 | |
Population | 498.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $437 | / |
Without rent | $288 | / |
Rent & Utilities | $154.08 | / |
Food | $177 | / |
Transport | $54.52 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 184.06$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 114.54$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 384.1$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 185.45$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 36.88$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 52.65$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.01$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1268$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 760$ |
Lunch Menu | 3.92$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cappuccino | 1.41$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.26$ |
Local transport ticket | 0.65$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.97$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.23$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.15$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Eggs, x12 | 1.04$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.88$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.77$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.54$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.82$ |
Cigarette pack | 1.65$ |
Cold medicince, 1 week | 3.08$ |
Hair Shampoo | 2.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.91$ |
Gym Membership, 1 month | 13.48$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.91$ |
Doctor's visit | 49.88$ |
Haircut, simple | 6.37$ |
Brand Jeans | 32.6$ |
Brand Sneakers | 81.73$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 381.91$ |
International Primary School, 1 year | 21781$ |