Cost of Living in
Campo Grande

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $753 | $1819 |
Without rent | $361 | $1196 |
Rent & Utilities | $276.41 | $436.48 |
Food | $223 | $662 |
Transport | $60.14 | $189.49 |
Monthly salary after tax | $267.09 | |
Quality of life | 50.81 | |
Life expectancy | 70.47 | |
Population | 1.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $753 | / |
Without rent | $361 | / |
Rent & Utilities | $276.41 | / |
Food | $223 | / |
Transport | $60.14 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 195.32$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 155.89$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 660.12$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 365.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 59.44$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 92.77$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.8$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.49$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1022$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 979$ |
Lunch Menu | 4.36$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.9$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.52$ |
Cappuccino | 1.19$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.95$ |
Local transport ticket | 1.03$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.79$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.84$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.18$ |
Eggs, x12 | 1.72$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.86$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.35$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.73$ |
Cigarette pack | 2.17$ |
Cold medicince, 1 week | 2.88$ |
Hair Shampoo | 3.82$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.83$ |
Gym Membership, 1 month | 21.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.24$ |
Doctor's visit | 53.31$ |
Haircut, simple | 6.67$ |
Brand Jeans | 46.46$ |
Brand Sneakers | 68.33$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 154.25$ |
International Primary School, 1 year | 8018$ |