Cost of Living in
Caldas (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $666 | $2053 |
Without rent | $457 | $1595 |
Rent & Utilities | $397.29 | $410.98 |
Food | $227 | $703 |
Transport | $85.04 | $213.54 |
Monthly salary after tax | $434.52 | |
Quality of life | 31.62 | |
Life expectancy | 72.93 | |
Population | 558.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $666 | / |
Without rent | $457 | / |
Rent & Utilities | $397.29 | / |
Food | $227 | / |
Transport | $85.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 361.06$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 210.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 424.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 285.28$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 70.8$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 127.12$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.23$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.28$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1370$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 787$ |
Lunch Menu | 4.09$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.06$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.74$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cappuccino | 3.35$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.15$ |
Local transport ticket | 0.79$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.67$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.78$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.96$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 2.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.95$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.11$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.25$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.18$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.43$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 1.95$ |
Cold medicince, 1 week | 7.23$ |
Hair Shampoo | 10.27$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.04$ |
Gym Membership, 1 month | 18.78$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.5$ |
Doctor's visit | 99.82$ |
Haircut, simple | 10.38$ |
Brand Jeans | 57.9$ |
Brand Sneakers | 146.03$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 282.16$ |
International Primary School, 1 year | 9042$ |