Cost of Living in
Cajapio

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $954 | $2363 |
Without rent | $563 | $1468 |
Rent & Utilities | $274.76 | $478.17 |
Food | $235 | $647 |
Transport | $67.22 | $208.59 |
Monthly salary after tax | $367.6 | |
Quality of life | 38.79 | |
Life expectancy | 74.31 | |
Population | 553.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $954 | / |
Without rent | $563 | / |
Rent & Utilities | $274.76 | / |
Food | $235 | / |
Transport | $67.22 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 334.11$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 180.22$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 419.97$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 305.76$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 103.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.89$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.29$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.64$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1122$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 844$ |
Lunch Menu | 4.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.62$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.8$ |
Cappuccino | 2.95$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.03$ |
Local transport ticket | 0.76$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.97$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Eggs, x12 | 2.28$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.15$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.7$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.06$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.69$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.19$ |
Cigarette pack | 2.57$ |
Cold medicince, 1 week | 8.26$ |
Hair Shampoo | 9.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.96$ |
Gym Membership, 1 month | 19.34$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.12$ |
Doctor's visit | 95.65$ |
Haircut, simple | 10.93$ |
Brand Jeans | 43.23$ |
Brand Sneakers | 127.71$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 296.19$ |
International Primary School, 1 year | 9618$ |