Cost of Living in
Caceres

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $687 | $2332 |
Without rent | $446 | $1560 |
Rent & Utilities | $404.78 | $443.78 |
Food | $264 | $663 |
Transport | $59.18 | $168.77 |
Monthly salary after tax | $372.35 | |
Quality of life | 34.16 | |
Life expectancy | 74.38 | |
Population | 552.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $687 | / |
Without rent | $446 | / |
Rent & Utilities | $404.78 | / |
Food | $264 | / |
Transport | $59.18 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 333.18$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 238.54$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 515.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 264.95$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.32$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 143.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.79$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.36$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1485$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 888$ |
Lunch Menu | 3.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.62$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.69$ |
Cappuccino | 3.18$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.01$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Eggs, x12 | 2.21$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.05$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.48$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.63$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.46$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.28$ |
Cold medicince, 1 week | 7.29$ |
Hair Shampoo | 10.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.11$ |
Gym Membership, 1 month | 21.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.17$ |
Doctor's visit | 74.93$ |
Haircut, simple | 11.63$ |
Brand Jeans | 44.15$ |
Brand Sneakers | 143.93$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 263.51$ |
International Primary School, 1 year | 9785$ |