Cost of Living in

Sal

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $749 $1694
Without rent $353 $1283
Rent & Utilities $464.98 $866.97
Food $237 $699
Transport $53.21 $131.08
Monthly salary after tax $200.05
Quality of life 42.43
Life expectancy 81.78
Population 150.2K

The cost of living in Sal is $749, which is 1.3 times more expensive than the average in Brazil. Sal ranked th most expensive in Brazil.

The average salary after taxes in Sal is $200.05, which is enough to cover living expenses for 0.3 months.

Sal
We calculate prices for Sal State as a population-weighted mean of 1 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $749 /
Without rent $353 /
Rent & Utilities $464.98 /
Food $237 /
Transport $53.21 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 372.38$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 243.28$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 814.61$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 573.26$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 100.54$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 142.58$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 54.86$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 9.57$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 836$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 816$
Eating Out
Lunch Menu 4.09$
Dinner in a Restaurant, for 2 32.32$
Fast food meal, equiv. McDonald's 4.86$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 2.16$
Cappuccino 1.71$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 1.88$
Transportation
Local transport ticket 0.69$
Monthly ticket local transport 20.27$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 16.95$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.39$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.46$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 1.34$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 2.03$
Eggs, x12 2.61$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 8.66$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 4.68$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 8.71$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 2.2$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 3.33$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 1.56$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 1.81$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 1.08$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 1.81$
Water, 1 L or 1 qt 1.18$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.32$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 8.33$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.64$
Cigarette pack 4.47$
Cold medicince, 1 week 3.06$
Hair Shampoo 7.43$
Toilet paper, 4 rolls 1.07$
Toothpaste, 1 tube 1.46$
Other
Gym Membership, 1 month 26.22$
Cinema Ticket, 1 person 5.1$
Doctor's visit 21.02$
Haircut, simple 2.11$
Brand Jeans 35.03$
Brand Sneakers 65.65$
Daycare or Preschool, 1 month 78.11$
International Primary School, 1 year 3019$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

Cost of living in Cities by population

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *