Cost of Living in
Buenos Aires (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $708 | $1709 |
Without rent | $492 | $1578 |
Rent & Utilities | $341.91 | $518.37 |
Food | $284 | $644 |
Transport | $85.62 | $166.52 |
Monthly salary after tax | $354.1 | |
Quality of life | 35.86 | |
Life expectancy | 74.85 | |
Population | 474.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $708 | / |
Without rent | $492 | / |
Rent & Utilities | $341.91 | / |
Food | $284 | / |
Transport | $85.62 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 442.05$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 159.31$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 493.54$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 359.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 134.6$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.7$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.38$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1111$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 808$ |
Lunch Menu | 4.53$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.58$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.56$ |
Cappuccino | 2.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.93$ |
Local transport ticket | 0.72$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.69$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.38$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.51$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Eggs, x12 | 2.17$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.36$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.86$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.98$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.14$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1$ |
Cigarette pack | 1.98$ |
Cold medicince, 1 week | 6.38$ |
Hair Shampoo | 10.43$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 3$ |
Gym Membership, 1 month | 22.73$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.08$ |
Doctor's visit | 92.3$ |
Haircut, simple | 10.44$ |
Brand Jeans | 47.38$ |
Brand Sneakers | 120.6$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 299.61$ |
International Primary School, 1 year | 8096$ |