Cost of Living in
Boninal

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $674 | $2305 |
Without rent | $413 | $1690 |
Rent & Utilities | $292.63 | $493.71 |
Food | $278 | $721 |
Transport | $74.7 | $182.26 |
Monthly salary after tax | $385.34 | |
Quality of life | 32.83 | |
Life expectancy | 76.24 | |
Population | 566.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $674 | / |
Without rent | $413 | / |
Rent & Utilities | $292.63 | / |
Food | $278 | / |
Transport | $74.7 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 361.91$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 200.76$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 476.65$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 306.45$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 82.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 120.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.09$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.74$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1583$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 798$ |
Lunch Menu | 5.01$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.74$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.63$ |
Cappuccino | 3.51$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.2$ |
Local transport ticket | 0.89$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.65$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 2.12$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.3$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.4$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.81$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 1.98$ |
Cold medicince, 1 week | 6.73$ |
Hair Shampoo | 9.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.07$ |
Gym Membership, 1 month | 19.53$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.56$ |
Doctor's visit | 84.98$ |
Haircut, simple | 8.42$ |
Brand Jeans | 46.46$ |
Brand Sneakers | 141$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 365.54$ |
International Primary School, 1 year | 9589$ |