Cost of Living in
Berilo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $702 | $2271 |
Without rent | $415 | $1237 |
Rent & Utilities | $284.31 | $400.44 |
Food | $229 | $856 |
Transport | $61.89 | $205.72 |
Monthly salary after tax | $435.58 | |
Quality of life | 33.48 | |
Life expectancy | 66.64 | |
Population | 519.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $702 | / |
Without rent | $415 | / |
Rent & Utilities | $284.31 | / |
Food | $229 | / |
Transport | $61.89 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 341.97$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 189.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 500.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 273.83$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 74$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 125.55$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.72$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.08$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1594$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1020$ |
Lunch Menu | 4.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.98$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.89$ |
Cappuccino | 3.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.06$ |
Local transport ticket | 1.01$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.68$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Eggs, x12 | 1.73$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.09$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.3$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.45$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.14$ |
Cigarette pack | 2.82$ |
Cold medicince, 1 week | 7.58$ |
Hair Shampoo | 9.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.56$ |
Gym Membership, 1 month | 18.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.38$ |
Doctor's visit | 97.62$ |
Haircut, simple | 9.6$ |
Brand Jeans | 42.13$ |
Brand Sneakers | 150.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 275.09$ |
International Primary School, 1 year | 9883$ |