Cost of Living in
Belo Horizonte

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $929 | $1555 |
Without rent | $493 | $1233 |
Rent & Utilities | $345.09 | $603.22 |
Food | $215 | $604 |
Transport | $94.79 | $283.01 |
Monthly salary after tax | $378.72 | |
Quality of life | 46.55 | |
Life expectancy | 76.25 | |
Population | 2.5M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $929 | / |
Without rent | $493 | / |
Rent & Utilities | $345.09 | / |
Food | $215 | / |
Transport | $94.79 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 317.3$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 278.33$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 533.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 349.18$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 44.12$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 85.72$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.02$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1311$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 623$ |
Lunch Menu | 5.85$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.02$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.1$ |
Cappuccino | 1.99$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.12$ |
Local transport ticket | 1.06$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.32$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.72$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.27$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Eggs, x12 | 2.51$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.33$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.34$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 1.81$ |
Cold medicince, 1 week | 6.42$ |
Hair Shampoo | 3.63$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.64$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.22$ |
Gym Membership, 1 month | 26.32$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.71$ |
Doctor's visit | 43.38$ |
Haircut, simple | 8.71$ |
Brand Jeans | 44.91$ |
Brand Sneakers | 61.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 320.47$ |
International Primary School, 1 year | 7025$ |