Cost of Living in
Belford Roxo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $666 | $1844 |
Without rent | $342 | $971 |
Rent & Utilities | $557.21 | $890.8 |
Food | $198 | $407 |
Transport | $68.99 | $219.32 |
Monthly salary after tax | $273.57 | |
Quality of life | 37.75 | |
Life expectancy | 66.18 | |
Population | 558.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $666 | / |
Without rent | $342 | / |
Rent & Utilities | $557.21 | / |
Food | $198 | / |
Transport | $68.99 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 333.42$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 381.15$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 474.38$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 706.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.09$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 114.71$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 960$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 966$ |
Lunch Menu | 2.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 5$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.94$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cappuccino | 3.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.89$ |
Local transport ticket | 1.08$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.8$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.62$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.67$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Eggs, x12 | 0.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.6$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.26$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.44$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.78$ |
Cigarette pack | 1.82$ |
Cold medicince, 1 week | 4.23$ |
Hair Shampoo | 0.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.07$ |
Gym Membership, 1 month | 8.27$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.71$ |
Doctor's visit | 35.59$ |
Haircut, simple | 1.4$ |
Brand Jeans | 16.86$ |
Brand Sneakers | 118.41$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 171.32$ |
International Primary School, 1 year | 4768$ |