Cost of Living in
Bayeux

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $651 | $2240 |
Without rent | $559 | $1322 |
Rent & Utilities | $278.05 | $507.96 |
Food | $307 | $796 |
Transport | $62.75 | $157.02 |
Monthly salary after tax | $402.34 | |
Quality of life | 32.34 | |
Life expectancy | 84.28 | |
Population | 386.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $651 | / |
Without rent | $559 | / |
Rent & Utilities | $278.05 | / |
Food | $307 | / |
Transport | $62.75 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 349.79$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214.26$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 491.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 271.3$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.41$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 121.68$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.83$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1223$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 771$ |
Lunch Menu | 4.28$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 55.18$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.18$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.61$ |
Cappuccino | 2.76$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.89$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.86$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.09$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 2.25$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.65$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.52$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.26$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.94$ |
Cigarette pack | 2.76$ |
Cold medicince, 1 week | 6.16$ |
Hair Shampoo | 7.55$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.34$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.63$ |
Gym Membership, 1 month | 19.41$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.48$ |
Doctor's visit | 98.71$ |
Haircut, simple | 10$ |
Brand Jeans | 58.99$ |
Brand Sneakers | 117.6$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 291.55$ |
International Primary School, 1 year | 9950$ |