Cost of Living in
Batalha

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $775 | $1846 |
Without rent | $493 | $1217 |
Rent & Utilities | $324.58 | $494.46 |
Food | $256 | $823 |
Transport | $86.57 | $200.15 |
Monthly salary after tax | $508.65 | |
Quality of life | 30.14 | |
Life expectancy | 71.27 | |
Population | 444.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $775 | / |
Without rent | $493 | / |
Rent & Utilities | $324.58 | / |
Food | $256 | / |
Transport | $86.57 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 322.88$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 233.05$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 389.34$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 297.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 75.01$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 112.26$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.18$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.55$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1529$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 895$ |
Lunch Menu | 5.32$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.51$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.4$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.92$ |
Cappuccino | 3.03$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 59.2$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.17$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.86$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.01$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 1.78$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.43$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.48$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.02$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.38$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.72$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.98$ |
Cigarette pack | 2.09$ |
Cold medicince, 1 week | 6.86$ |
Hair Shampoo | 8.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.83$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.56$ |
Gym Membership, 1 month | 20.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.78$ |
Doctor's visit | 85.06$ |
Haircut, simple | 11.58$ |
Brand Jeans | 50.59$ |
Brand Sneakers | 124.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 314.89$ |
International Primary School, 1 year | 8172$ |