Cost of Living in
Barcelos (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | $1935 |
Without rent | $513 | $1805 |
Rent & Utilities | $341.82 | $491.28 |
Food | $296 | $634 |
Transport | $77.57 | $161.62 |
Monthly salary after tax | $416.03 | |
Quality of life | 36.67 | |
Life expectancy | 66.57 | |
Population | 574.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | / |
Without rent | $513 | / |
Rent & Utilities | $341.82 | / |
Food | $296 | / |
Transport | $77.57 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 439.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 226.39$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 450.36$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 286.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 93.75$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.36$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.27$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1458$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1135$ |
Lunch Menu | 4.96$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.18$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.74$ |
Cappuccino | 3.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.88$ |
Local transport ticket | 0.9$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.79$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 2.14$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.38$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.99$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.41$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.14$ |
Cigarette pack | 2.73$ |
Cold medicince, 1 week | 7.53$ |
Hair Shampoo | 8.01$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.24$ |
Gym Membership, 1 month | 24.4$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.09$ |
Doctor's visit | 88.8$ |
Haircut, simple | 8.79$ |
Brand Jeans | 54.34$ |
Brand Sneakers | 137.91$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 350.92$ |
International Primary School, 1 year | 8054$ |