Cost of Living in
Baiao

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | $2068 |
Without rent | $475 | $1653 |
Rent & Utilities | $283.18 | $477.42 |
Food | $322 | $858 |
Transport | $64.09 | $199.44 |
Monthly salary after tax | $458.78 | |
Quality of life | 31.34 | |
Life expectancy | 68.94 | |
Population | 533.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | / |
Without rent | $475 | / |
Rent & Utilities | $283.18 | / |
Food | $322 | / |
Transport | $64.09 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 415.04$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 180.22$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 478.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 89.73$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 138.33$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.68$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1140$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 811$ |
Lunch Menu | 4.36$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 44.66$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.73$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.7$ |
Cappuccino | 2.92$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.97$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.37$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.71$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.83$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 2.21$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.82$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.27$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.38$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.2$ |
Cigarette pack | 2.26$ |
Cold medicince, 1 week | 8.44$ |
Hair Shampoo | 9$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.47$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.84$ |
Gym Membership, 1 month | 18.5$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.82$ |
Doctor's visit | 68.49$ |
Haircut, simple | 8.65$ |
Brand Jeans | 59.28$ |
Brand Sneakers | 123.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 270.03$ |
International Primary School, 1 year | 8881$ |