Population
1.1M
Cost of living
$1102
Bahia
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $652 | $1971 |
Without rent | $546 | $1315 |
Rent & Utilities | $400.87 | $556.42 |
Food | $264 | $676 |
Transport | $75.53 | $191.35 |
Monthly salary after tax | $397.47 | |
Quality of life | 31.06 | |
Life expectancy | 85.05 | |
Population | 561.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $652 | / |
Without rent | $546 | / |
Rent & Utilities | $400.87 | / |
Food | $264 | / |
Transport | $75.53 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 364.74$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 235.26$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 519.71$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 383.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.69$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 126.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.88$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1429$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 832$ |
Lunch Menu | 4.82$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.01$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.63$ |
Cappuccino | 3.23$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.26$ |
Local transport ticket | 0.72$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.54$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.84$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.06$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.45$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Eggs, x12 | 1.69$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.09$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.54$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.13$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.86$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.81$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.32$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.07$ |
Cigarette pack | 1.99$ |
Cold medicince, 1 week | 6.71$ |
Hair Shampoo | 8.35$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.73$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.56$ |
Gym Membership, 1 month | 24.46$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.77$ |
Doctor's visit | 70.11$ |
Haircut, simple | 9.61$ |
Brand Jeans | 45.18$ |
Brand Sneakers | 130.5$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 279.83$ |
International Primary School, 1 year | 8351$ |