Cost of Living in
Aveiro (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $946 | $1919 |
Without rent | $483 | $1340 |
Rent & Utilities | $387.92 | $575.65 |
Food | $305 | $616 |
Transport | $70.22 | $168.02 |
Monthly salary after tax | $395.58 | |
Quality of life | 36.54 | |
Life expectancy | 65.02 | |
Population | 446.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $946 | / |
Without rent | $483 | / |
Rent & Utilities | $387.92 | / |
Food | $305 | / |
Transport | $70.22 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 341.73$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 204.25$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 504.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 278.77$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 85.64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 157.77$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.71$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1243$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1056$ |
Lunch Menu | 4.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 43.47$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.56$ |
Cappuccino | 2.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.91$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.17$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.83$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.99$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.59$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.51$ |
Eggs, x12 | 1.66$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.85$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.95$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.04$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.61$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.34$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cigarette pack | 2.03$ |
Cold medicince, 1 week | 6.95$ |
Hair Shampoo | 7.96$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.92$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.54$ |
Gym Membership, 1 month | 25.92$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.09$ |
Doctor's visit | 91.52$ |
Haircut, simple | 10.1$ |
Brand Jeans | 52.06$ |
Brand Sneakers | 143.1$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 366.16$ |
International Primary School, 1 year | 9739$ |