Cost of Living in
Aurora (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $650 | $2089 |
Without rent | $522 | $1535 |
Rent & Utilities | $343.28 | $551.83 |
Food | $226 | $891 |
Transport | $83.85 | $187.65 |
Monthly salary after tax | $368.75 | |
Quality of life | 31.02 | |
Life expectancy | 84.41 | |
Population | 495.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $650 | / |
Without rent | $522 | / |
Rent & Utilities | $343.28 | / |
Food | $226 | / |
Transport | $83.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 340.45$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 188.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 456.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 317.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 88.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 129.41$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.09$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1455$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1096$ |
Lunch Menu | 4.05$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.85$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 3.28$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.16$ |
Local transport ticket | 0.91$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 47.43$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 1.89$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.69$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.34$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.4$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.66$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.73$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.18$ |
Cigarette pack | 2.73$ |
Cold medicince, 1 week | 7.98$ |
Hair Shampoo | 10.55$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.48$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.51$ |
Gym Membership, 1 month | 19.15$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.21$ |
Doctor's visit | 69.41$ |
Haircut, simple | 9.28$ |
Brand Jeans | 41.41$ |
Brand Sneakers | 139.01$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 304.8$ |
International Primary School, 1 year | 9886$ |