Cost of Living in
Arataca

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $685 | $2307 |
Without rent | $515 | $1568 |
Rent & Utilities | $379.39 | $506.86 |
Food | $325 | $621 |
Transport | $86.91 | $179.62 |
Monthly salary after tax | $424.01 | |
Quality of life | 30.83 | |
Life expectancy | 81.21 | |
Population | 461.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $685 | / |
Without rent | $515 | / |
Rent & Utilities | $379.39 | / |
Food | $325 | / |
Transport | $86.91 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 376.15$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 160.17$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 467.51$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 323.14$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 98.5$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 105.98$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.11$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.81$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1581$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1013$ |
Lunch Menu | 5.15$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.06$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.53$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.76$ |
Cappuccino | 3.74$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.89$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.81$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.96$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Eggs, x12 | 1.67$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.25$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.66$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.5$ |
Cold medicince, 1 week | 6.51$ |
Hair Shampoo | 7.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.98$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.66$ |
Gym Membership, 1 month | 23.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.96$ |
Doctor's visit | 88.03$ |
Haircut, simple | 9.81$ |
Brand Jeans | 49.4$ |
Brand Sneakers | 129.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 282.65$ |
International Primary School, 1 year | 7112$ |