Cost of Living in
Anori

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $872 | $2138 |
Without rent | $401 | $1692 |
Rent & Utilities | $373.52 | $539.35 |
Food | $318 | $750 |
Transport | $78.01 | $194.58 |
Monthly salary after tax | $512.93 | |
Quality of life | 41.11 | |
Life expectancy | 65.81 | |
Population | 473.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $872 | / |
Without rent | $401 | / |
Rent & Utilities | $373.52 | / |
Food | $318 | / |
Transport | $78.01 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 410.09$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 207.55$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 432.15$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 312.76$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.61$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 145.4$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.55$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1550$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 771$ |
Lunch Menu | 5.14$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 56.23$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.13$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71$ |
Cappuccino | 3.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.92$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.2$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.59$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Eggs, x12 | 2.03$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.86$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.11$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.66$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.07$ |
Cigarette pack | 2.15$ |
Cold medicince, 1 week | 6.06$ |
Hair Shampoo | 8.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.92$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.01$ |
Gym Membership, 1 month | 19.42$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.47$ |
Doctor's visit | 78.26$ |
Haircut, simple | 7.82$ |
Brand Jeans | 48.03$ |
Brand Sneakers | 117.28$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 322.85$ |
International Primary School, 1 year | 9877$ |