Cost of Living in
Ananindeua

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $718 | $1581 |
Without rent | $291 | $898 |
Rent & Utilities | $347.84 | $423.36 |
Food | $207 | $409 |
Transport | $51.88 | $105.11 |
Monthly salary after tax | $533.55 | |
Quality of life | 44.28 | |
Life expectancy | 66.74 | |
Population | 489.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $718 | / |
Without rent | $291 | / |
Rent & Utilities | $347.84 | / |
Food | $207 | / |
Transport | $51.88 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 261$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 271.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 438.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 331.88$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.24$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 144.41$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.83$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1748$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1247$ |
Lunch Menu | 3.38$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.35$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.23$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cappuccino | 2.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.67$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 23.66$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.97$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.92$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.43$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 2.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.55$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.11$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.46$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.73$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.21$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.35$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.88$ |
Cigarette pack | 3.39$ |
Cold medicince, 1 week | 2.34$ |
Hair Shampoo | 2.68$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.1$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.19$ |
Gym Membership, 1 month | 16.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.16$ |
Doctor's visit | 21.76$ |
Haircut, simple | 7.46$ |
Brand Jeans | 56.31$ |
Brand Sneakers | 90.28$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 145.19$ |
International Primary School, 1 year | 3953$ |