Cost of Living in
Amparo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $865 | $1933 |
Without rent | $506 | $1455 |
Rent & Utilities | $333.37 | $499.66 |
Food | $287 | $741 |
Transport | $78.12 | $229.86 |
Monthly salary after tax | $507.54 | |
Quality of life | 37.03 | |
Life expectancy | 70.93 | |
Population | 522.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $865 | / |
Without rent | $506 | / |
Rent & Utilities | $333.37 | / |
Food | $287 | / |
Transport | $78.12 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 413.26$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214.71$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 548.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 324.66$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 73.75$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 146.48$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.34$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1215$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1120$ |
Lunch Menu | 4.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 52.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cappuccino | 3.12$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.94$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.91$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Eggs, x12 | 1.98$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.7$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.25$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.34$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.03$ |
Cigarette pack | 2.43$ |
Cold medicince, 1 week | 6.13$ |
Hair Shampoo | 10.4$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.86$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.58$ |
Gym Membership, 1 month | 23.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.02$ |
Doctor's visit | 70.27$ |
Haircut, simple | 10.32$ |
Brand Jeans | 42.78$ |
Brand Sneakers | 115.83$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 263.68$ |
International Primary School, 1 year | 7359$ |