Population
863.2K
Cost of living
$531
Amapa
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $896 | $2246 |
Without rent | $559 | $1627 |
Rent & Utilities | $387.68 | $431.96 |
Food | $252 | $886 |
Transport | $69.95 | $200.48 |
Monthly salary after tax | $364.16 | |
Quality of life | 39.46 | |
Life expectancy | 84.66 | |
Population | 419.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $896 | / |
Without rent | $559 | / |
Rent & Utilities | $387.68 | / |
Food | $252 | / |
Transport | $69.95 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 372.96$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 205.47$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 452.6$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 346.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 82.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107.62$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.49$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1468$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 978$ |
Lunch Menu | 5.02$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.05$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32$ |
Cappuccino | 3.72$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.15$ |
Local transport ticket | 0.9$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.48$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.61$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.05$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.82$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Eggs, x12 | 1.66$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.58$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.11$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.6$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.98$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.29$ |
Cigarette pack | 2.17$ |
Cold medicince, 1 week | 6.79$ |
Hair Shampoo | 9.69$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.63$ |
Gym Membership, 1 month | 20.34$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.11$ |
Doctor's visit | 68.73$ |
Haircut, simple | 9.17$ |
Brand Jeans | 50.38$ |
Brand Sneakers | 102.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 355.94$ |
International Primary School, 1 year | 7065$ |