Cost of Living in
Alto Parana (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $650 | $1714 |
Without rent | $439 | $1634 |
Rent & Utilities | $288.91 | $510.48 |
Food | $229 | $715 |
Transport | $86.64 | $227.54 |
Monthly salary after tax | $405.3 | |
Quality of life | 35.82 | |
Life expectancy | 74.48 | |
Population | 413.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $650 | / |
Without rent | $439 | / |
Rent & Utilities | $288.91 | / |
Food | $229 | / |
Transport | $86.64 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 395.41$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 195.07$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 401.39$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 268.84$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.74$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 108.37$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.31$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.7$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1499$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1104$ |
Lunch Menu | 4.63$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.93$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.46$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 2.98$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.17$ |
Local transport ticket | 0.72$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.92$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.89$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.57$ |
Eggs, x12 | 1.86$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.46$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.51$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.01$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.75$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.81$ |
Cold medicince, 1 week | 7.56$ |
Hair Shampoo | 9.36$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.8$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.98$ |
Gym Membership, 1 month | 18.56$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.79$ |
Doctor's visit | 100.97$ |
Haircut, simple | 11.33$ |
Brand Jeans | 55.51$ |
Brand Sneakers | 126.06$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 345.54$ |
International Primary School, 1 year | 7678$ |