Cost of Living in
Alcobaca

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $651 | $2397 |
Without rent | $399 | $1669 |
Rent & Utilities | $375.97 | $421.23 |
Food | $226 | $716 |
Transport | $79.29 | $165.16 |
Monthly salary after tax | $354.97 | |
Quality of life | 30.78 | |
Life expectancy | 80.22 | |
Population | 419.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $651 | / |
Without rent | $399 | / |
Rent & Utilities | $375.97 | / |
Food | $226 | / |
Transport | $79.29 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 446.91$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 232.95$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 507.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 353.12$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 93.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 143.89$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1078$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 937$ |
Lunch Menu | 5.21$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 50.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.61$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.8$ |
Cappuccino | 3.2$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.92$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.93$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.93$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.81$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.01$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Eggs, x12 | 2.16$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.76$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.06$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.19$ |
Cigarette pack | 2.78$ |
Cold medicince, 1 week | 5.79$ |
Hair Shampoo | 9.3$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.4$ |
Gym Membership, 1 month | 23.45$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.14$ |
Doctor's visit | 83.57$ |
Haircut, simple | 7.77$ |
Brand Jeans | 57.59$ |
Brand Sneakers | 136.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 374.29$ |
International Primary School, 1 year | 7489$ |