Population
1.1M
Cost of living
$1126
Alagoas
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $877 | $2993 |
Without rent | $567 | $1788 |
Rent & Utilities | $387.82 | $780.04 |
Food | $314 | $831 |
Transport | $145.16 | $310.57 |
Monthly salary after tax | $444.83 | |
Quality of life | 65.87 | |
Life expectancy | 80.55 | |
Population | 1.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $877 | / |
Without rent | $567 | / |
Rent & Utilities | $387.82 | / |
Food | $314 | / |
Transport | $145.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 441.85$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 313.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1183.3$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 714.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 42.22$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 89.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.66$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2195$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1440$ |
Lunch Menu | 7.14$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.07$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.68$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.25$ |
Cappuccino | 2.41$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.12$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 50.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.46$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.39$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Eggs, x12 | 2.49$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.58$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.2$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.71$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.55$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.07$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.74$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.23$ |
Cigarette pack | 2.25$ |
Cold medicince, 1 week | 3.9$ |
Hair Shampoo | 3.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.84$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.03$ |
Gym Membership, 1 month | 21.58$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.51$ |
Doctor's visit | 56.9$ |
Haircut, simple | 9.94$ |
Brand Jeans | 58.06$ |
Brand Sneakers | 92.65$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 449.02$ |
International Primary School, 1 year | 13116$ |