Population
1.1M
Cost of living
$709
Acre (Brazil)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $401 | $1015 |
Without rent | $378 | $1044 |
Rent & Utilities | $152.33 | $228.17 |
Food | $262 | $583 |
Transport | $13.66 | $35.45 |
Monthly salary after tax | $72.88 | |
Quality of life | 35.24 | |
Life expectancy | 68.32 | |
English speaking % | 8.77% | |
Population | 108.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $401 | / |
Without rent | $378 | / |
Rent & Utilities | $152.33 | / |
Food | $262 | / |
Transport | $13.66 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 152.64$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 112.7$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 300.14$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 205.85$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.92$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 43.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.2$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.14$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1270$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 872$ |
Lunch Menu | 1.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.25$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.56$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 0.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.42$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.43$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.31$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.16$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Eggs, x12 | 2.12$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.06$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.67$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.24$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.89$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75$ |
Cigarette pack | 2.24$ |
Cold medicince, 1 week | 3.04$ |
Hair Shampoo | 2.15$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.22$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.89$ |
Gym Membership, 1 month | 17.77$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.75$ |
Doctor's visit | 17$ |
Haircut, simple | 2.18$ |
Brand Jeans | 49.48$ |
Brand Sneakers | 161.69$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 38.85$ |
International Primary School, 1 year | 2920$ |