Cost of Living in
Acailandia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $804 | $1712 |
Without rent | $422 | $1583 |
Rent & Utilities | $388.79 | $401.09 |
Food | $225 | $679 |
Transport | $68.54 | $163.12 |
Monthly salary after tax | $383.36 | |
Quality of life | 35.33 | |
Life expectancy | 69.41 | |
Population | 389.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $804 | / |
Without rent | $422 | / |
Rent & Utilities | $388.79 | / |
Food | $225 | / |
Transport | $68.54 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 354.58$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 221.98$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 551.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 384.15$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 97.69$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 157.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.15$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1317$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 817$ |
Lunch Menu | 5.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.63$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.33$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.64$ |
Cappuccino | 3.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 1.04$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.77$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.45$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 1.95$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.36$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.72$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.23$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.67$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.15$ |
Cigarette pack | 2.17$ |
Cold medicince, 1 week | 8.59$ |
Hair Shampoo | 8.76$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.32$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.76$ |
Gym Membership, 1 month | 25.63$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.02$ |
Doctor's visit | 67.81$ |
Haircut, simple | 9.02$ |
Brand Jeans | 41.73$ |
Brand Sneakers | 139.69$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 292.85$ |
International Primary School, 1 year | 9109$ |