Cost of Living in
Berwick (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2104 | $3971 |
Without rent | $797 | $2739 |
Rent & Utilities | $1209.33 | $1480.67 |
Food | $577 | $1377 |
Transport | $78.04 | $179.9 |
Monthly salary after tax | $4458.75 | |
Quality of life | 88.18 | |
Life expectancy | 67.03 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 47.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2104 | / |
Without rent | $797 | / |
Rent & Utilities | $1209.33 | / |
Food | $577 | / |
Transport | $78.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1197.71$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 811.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1879.94$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1136.69$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 115.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 185.33$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 35.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.69$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5807$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4343$ |
Lunch Menu | 14.14$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 63.06$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.56$ |
Cappuccino | 3.21$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.08$ |
Local transport ticket | 4.56$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 116.54$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.72$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.13$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.59$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.85$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Eggs, x12 | 3.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.65$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.66$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.3$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.67$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.72$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.48$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.4$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.89$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.57$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.39$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.37$ |
Cigarette pack | 28.18$ |
Cold medicince, 1 week | 7.07$ |
Hair Shampoo | 7.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.19$ |
Gym Membership, 1 month | 38.01$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.91$ |
Doctor's visit | 61.04$ |
Haircut, simple | 18.82$ |
Brand Jeans | 95.06$ |
Brand Sneakers | 124.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1793.23$ |
International Primary School, 1 year | 22226$ |