Cost of Living in
Bendigo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1225 | $3076 |
Without rent | $758 | $2466 |
Rent & Utilities | $618.66 | $854.88 |
Food | $506 | $1380 |
Transport | $73.47 | $149.95 |
Monthly salary after tax | $2743.58 | |
Quality of life | 75.65 | |
Life expectancy | 71.75 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 91.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1225 | / |
Without rent | $758 | / |
Rent & Utilities | $618.66 | / |
Food | $506 | / |
Transport | $73.47 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 607.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 512.53$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 930.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 588.61$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 110.09$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 151.41$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 52.2$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.84$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5930$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5770$ |
Lunch Menu | 17.38$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.03$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.09$ |
Cappuccino | 3.6$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.31$ |
Local transport ticket | 4.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.06$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.49$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.9$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.5$ |
Eggs, x12 | 3.9$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.82$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.03$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.79$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.65$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.43$ |
Cigarette pack | 22.28$ |
Cold medicince, 1 week | 6.97$ |
Hair Shampoo | 7.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.84$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.14$ |
Gym Membership, 1 month | 51.51$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.28$ |
Doctor's visit | 50.18$ |
Haircut, simple | 20.28$ |
Brand Jeans | 81.51$ |
Brand Sneakers | 114.67$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1315.18$ |
International Primary School, 1 year | 23473$ |