Cost of Living in
Bathurst

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1670 | $4281 |
Without rent | $578 | $2646 |
Rent & Utilities | $1079.74 | $2363.84 |
Food | $493 | $1348 |
Transport | $83.57 | $237.31 |
Monthly salary after tax | $4445.53 | |
Quality of life | 71.69 | |
Life expectancy | 84.13 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 41.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1670 | / |
Without rent | $578 | / |
Rent & Utilities | $1079.74 | / |
Food | $493 | / |
Transport | $83.57 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1053.01$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 774.12$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2464.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1357.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 167.56$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 69.19$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7104$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3855$ |
Lunch Menu | 13.34$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 67.97$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.64$ |
Cappuccino | 3.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.81$ |
Local transport ticket | 2.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 108.06$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.76$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.38$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.36$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.23$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Eggs, x12 | 3.2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.91$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.14$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.78$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.29$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.42$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.98$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.44$ |
Cigarette pack | 26.31$ |
Cold medicince, 1 week | 7.71$ |
Hair Shampoo | 5.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.24$ |
Gym Membership, 1 month | 37.77$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.22$ |
Doctor's visit | 52.25$ |
Haircut, simple | 19.92$ |
Brand Jeans | 89.48$ |
Brand Sneakers | 127.55$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 2006.36$ |
International Primary School, 1 year | 16987$ |