Cost of Living in
Ballarat

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1411 | $2999 |
Without rent | $547 | $1984 |
Rent & Utilities | $779.69 | $1559.08 |
Food | $528 | $1334 |
Transport | $60.29 | $143.61 |
Monthly salary after tax | $3472.35 | |
Quality of life | 68.82 | |
Life expectancy | 69.15 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 111.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1411 | / |
Without rent | $547 | / |
Rent & Utilities | $779.69 | / |
Food | $528 | / |
Transport | $60.29 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 812.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 419.13$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2086.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1197.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 110.84$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 176.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 55.08$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.2$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6063$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5811$ |
Lunch Menu | 9.63$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 65.89$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.03$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.9$ |
Cappuccino | 3.59$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.71$ |
Local transport ticket | 1.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 66.16$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 12.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.43$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.7$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Eggs, x12 | 3.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.48$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.1$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.5$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.66$ |
Cigarette pack | 20.63$ |
Cold medicince, 1 week | 5.85$ |
Hair Shampoo | 6.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.88$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.81$ |
Gym Membership, 1 month | 38.91$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.26$ |
Doctor's visit | 63.38$ |
Haircut, simple | 21.23$ |
Brand Jeans | 66.51$ |
Brand Sneakers | 97.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 335.36$ |
International Primary School, 1 year | 23092$ |