Cost of Living in
Ayr

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2084 | $3998 |
Without rent | $779 | $2978 |
Rent & Utilities | $906.29 | $1239.25 |
Food | $476 | $1280 |
Transport | $93.09 | $207.26 |
Monthly salary after tax | $4506.9 | |
Quality of life | 61.65 | |
Life expectancy | 76.12 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 46.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2084 | / |
Without rent | $779 | / |
Rent & Utilities | $906.29 | / |
Food | $476 | / |
Transport | $93.09 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1244.76$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 886.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2288.75$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 942.9$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 86.28$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 180.61$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 40.44$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.6$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7402$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6428$ |
Lunch Menu | 14.23$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 69.12$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.21$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.16$ |
Cappuccino | 3.06$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.99$ |
Local transport ticket | 3.25$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 116.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.64$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.48$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Eggs, x12 | 5.71$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.46$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.85$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.55$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.73$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.57$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.23$ |
Cigarette pack | 22.27$ |
Cold medicince, 1 week | 8.14$ |
Hair Shampoo | 8.73$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.22$ |
Gym Membership, 1 month | 56.28$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.84$ |
Doctor's visit | 43.68$ |
Haircut, simple | 25.51$ |
Brand Jeans | 76.69$ |
Brand Sneakers | 96.63$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1918.98$ |
International Primary School, 1 year | 19986$ |