Cost of Living in
Resistencia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $335 | $864 |
Without rent | $215 | $612 |
Rent & Utilities | $127.03 | $149.45 |
Food | $160 | $474 |
Transport | $30.12 | $89.86 |
Monthly salary after tax | $490.21 | |
Quality of life | 33.67 | |
Life expectancy | 82.27 | |
English speaking % | 7.97% | |
Population | 271.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $335 | 2 / 74 |
Without rent | $215 | 2 / 74 |
Rent & Utilities | $127.03 | 2 / 74 |
Food | $160 | 5 / 74 |
Transport | $30.12 | 19 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 168.76$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 192.22$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 127.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 20.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 39.41$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 9.39$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 35.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2084$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1077$ |
Lunch Menu | 6.69$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.7$ |
Cappuccino | 1.96$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.71$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.11$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.66$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.37$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Eggs, x12 | 1.11$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.76$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.13$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.83$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.56$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 2.97$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.94$ |
Cigarette pack | 2.61$ |
Cold medicince, 1 week | 2.24$ |
Hair Shampoo | 1.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.07$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.73$ |
Gym Membership, 1 month | 12.16$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.26$ |
Doctor's visit | 9.44$ |
Haircut, simple | 3.91$ |
Brand Jeans | 31.1$ |
Brand Sneakers | 38.25$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 32.39$ |
International Primary School, 1 year | 1194$ |