Cost of Living in
La Massana

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1676 | $4897 |
Without rent | $574 | $2065 |
Rent & Utilities | $1013.86 | $2296.6 |
Food | $459 | $1082 |
Transport | $50.49 | $168.74 |
Monthly salary after tax | $2225.32 | |
Quality of life | 45.13 | |
Life expectancy | 76.98 | |
English speaking % | 19.31% | |
Population | 5.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1676 | / |
Without rent | $574 | / |
Rent & Utilities | $1013.86 | / |
Food | $459 | / |
Transport | $50.49 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1208.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 942.56$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2028.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1955.58$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 83.61$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 166.49$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.26$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5676$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4390$ |
Lunch Menu | 17.63$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 46.86$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 13.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.45$ |
Cappuccino | 2.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.86$ |
Local transport ticket | 2.47$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.18$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.23$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.8$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.55$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Eggs, x12 | 4.21$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 17.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.33$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.03$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.47$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.97$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.01$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.05$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.39$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.49$ |
Cigarette pack | 5.22$ |
Cold medicince, 1 week | 5.94$ |
Hair Shampoo | 2.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.54$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.18$ |
Gym Membership, 1 month | 35.09$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 9.89$ |
Doctor's visit | 43.79$ |
Haircut, simple | 18.32$ |
Brand Jeans | 93.12$ |
Brand Sneakers | 68.21$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 608.75$ |
International Primary School, 1 year | 13984$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Sant Julia de Loria | |
2 | Canillo | |
3 | Ordino | |
4 | La Massana | |
5 | Escaldes-Engordany | |
6 | Andorra la Vella | |
7 | Encamp | |