Cost of Living in
Albany

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1567 | $4220 |
Without rent | $850 | $2169 |
Rent & Utilities | $1189.89 | $1305.94 |
Food | $486 | $1099 |
Transport | $65.25 | $166.12 |
Monthly salary after tax | $4173.3 | |
Quality of life | 67.61 | |
Life expectancy | 74.68 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 34.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1567 | / |
Without rent | $850 | / |
Rent & Utilities | $1189.89 | / |
Food | $486 | / |
Transport | $65.25 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1035.7$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 893.36$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1982.79$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1292.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 86.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 184.92$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 48$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.81$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5704$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5831$ |
Lunch Menu | 15.64$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 73.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.63$ |
Cappuccino | 2.66$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.92$ |
Local transport ticket | 3.34$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 110.61$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.67$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.3$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Eggs, x12 | 5.27$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.57$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.62$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.45$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.66$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.67$ |
Cigarette pack | 23.16$ |
Cold medicince, 1 week | 8.03$ |
Hair Shampoo | 7.63$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.05$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.79$ |
Gym Membership, 1 month | 45.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.77$ |
Doctor's visit | 62.15$ |
Haircut, simple | 23.54$ |
Brand Jeans | 65.93$ |
Brand Sneakers | 94.01$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1677.56$ |
International Primary School, 1 year | 17563$ |