Population
3.7M
Cost of living
$709
Afghanistan
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $629 | $1082 |
Without rent | $248 | $785 |
Rent & Utilities | $245.76 | $410.57 |
Food | $148 | $396 |
Transport | $87.05 | $200.1 |
Monthly salary after tax | $170.89 | |
Quality of life | 32.82 | |
Human freedom index | 3.39 | |
Life expectancy | 62.55 | |
English speaking % | 8.71% | |
Population | 37.2M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $629 | 152 / 208 |
Without rent | $248 | 203 / 208 |
Rent & Utilities | $245.76 | 168 / 208 |
Food | $148 | 205 / 208 |
Transport | $87.05 | 64 / 208 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 160.94$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 98.2$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 265.38$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 136.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 65.83$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 102.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 89.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.97$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 428$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 287$ |
Lunch Menu | 2.59$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 10.48$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.08$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.26$ |
Cappuccino | 1.55$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.47$ |
Local transport ticket | 0.31$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 15.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.71$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.71$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.36$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Eggs, x12 | 1.55$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.04$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.17$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.13$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.79$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.3$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.71$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.29$ |
Cigarette pack | 2.02$ |
Cold medicince, 1 week | 3.12$ |
Hair Shampoo | 4.44$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.67$ |
Gym Membership, 1 month | 12.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.63$ |
Doctor's visit | 14.32$ |
Haircut, simple | 2.65$ |
Brand Jeans | 16.24$ |
Brand Sneakers | 50.12$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 29.45$ |
International Primary School, 1 year | 1659$ |