Cost of Living in
Adelaide (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2212 | $4475 |
Without rent | $978 | $2757 |
Rent & Utilities | $1549.59 | $2045.24 |
Food | $605 | $1325 |
Transport | $149.43 | $461.28 |
Monthly salary after tax | $3743.65 | |
Quality of life | 88.21 | |
Life expectancy | 74.27 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 1.4M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2212 | / |
Without rent | $978 | / |
Rent & Utilities | $1549.59 | / |
Food | $605 | / |
Transport | $149.43 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1673.84$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 869.66$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2633.26$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1426.74$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 159.41$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 268.38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 52.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.42$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5674$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4834$ |
Lunch Menu | 19.31$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 107.11$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.8$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.81$ |
Cappuccino | 4.25$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.71$ |
Local transport ticket | 2.93$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 74.71$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.01$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.29$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.08$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Eggs, x12 | 5.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.55$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.93$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.53$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.82$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.23$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.07$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.74$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.27$ |
Cigarette pack | 25.79$ |
Cold medicince, 1 week | 7.72$ |
Hair Shampoo | 4.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.83$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.1$ |
Gym Membership, 1 month | 45.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.77$ |
Doctor's visit | 45.25$ |
Haircut, simple | 14.87$ |
Brand Jeans | 93.56$ |
Brand Sneakers | 152.81$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1541.92$ |
International Primary School, 1 year | 13803$ |