Cost of living

Wepangandla

compared to

Taulaha

hira
Wepangandla
Taulaha
Cost of living one person
$287
$319
Cost of living Family
$840
$853
One person rent
$185
$245
Family rent
$750
$700
Food expenses
$117
$116
Transport expenses
$36.47
$42.85
Monthly salary after tax
$483.89
$670.1
Quality of life
49.36
40.19
Population
10.5K
22.3K

The average cost of living in Wepangandla ($287) is 11% less expensive than in Taulaha ($319). Wepangandla ranked 1953th vs 1886th for Taulaha in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Wepangandla compared to 2.2 months in Taulaha .

Eating Out
Wepangandla
Taulaha
Lunch Menu
$1.5
$2.18
Dinner in a Restaurant, for 2
$12.97
$10.81
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.78
$3.85
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.3
$1.43
Cappuccino
$1.24
$1.72
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
$0.26
Rent & Utilities
Wepangandla
Taulaha
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$147.24
$106.2
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$97.82
$94.71
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$117.71
$97.87
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$208.45
$226.79
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.5
$21.93
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$39.61
$36.34
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.62
$7.76
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.29
$10.05
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1218
$976
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$578
$659
Transportation
Wepangandla
Taulaha
Local transport ticket
$0.15
$0.19
Monthly ticket local transport
$16.02
$18.81
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.74
$2.65
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92
$1.18
Groceries
Wepangandla
Taulaha
Milk, 1 L or 1 qt
$0.46
$0.6
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.5
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.73
Eggs, x12
$0.79
$0.7
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.59
$3.94
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
$2.76
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.41
$8.02
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.45
$1.78
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
$0.75
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
$0.61
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.46
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.25
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.96
$1.12
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.48
$4.17
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
$1.19
Cigarette pack
$1.85
$2.08
Cold medicince, 1 week
$1.75
$1.73
Hair Shampoo
$3.55
$3.53
Toilet paper, 4 rolls
$2.65
$2.3
Toothpaste, 1 tube
$0.81
$0.94
Other
Wepangandla
Taulaha
Gym Membership, 1 month
$25.45
$25.69
Cinema Ticket, 1 person
$4.34
$4.13
Doctor's visit
$10.15
$9.11
Haircut, simple
$2.43
$2.85
Brand Jeans
$20.15
$21.46
Brand Sneakers
$46.22
$37.22
Daycare or Preschool, 1 month
$60.77
$51.36
International Primary School, 1 year
$1900
$1480

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *