Cost of living

Suknadanga

compared to

Wepangandla

hira
Suknadanga
Wepangandla
Cost of living one person
$287
$287
Cost of living Family
$713
$840
One person rent
$176
$185
Family rent
$512
$750
Food expenses
$133
$117
Transport expenses
$45.2
$36.47
Monthly salary after tax
$623.71
$483.89
Quality of life
41.89
49.36
Population
14.0K
10.5K

The average cost of living in Suknadanga ($287) is The costs are equal Wepangandla ($287). Suknadanga ranked 1953th vs 1953th for Wepangandla in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.2 months in Suknadanga compared to 1.7 months in Wepangandla .

Eating Out
Suknadanga
Wepangandla
Lunch Menu
$2.06
$1.5
Dinner in a Restaurant, for 2
$14.33
$12.97
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.71
$3.78
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.09
$1.3
Cappuccino
$1.22
$1.24
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.29
Rent & Utilities
Suknadanga
Wepangandla
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$104.42
$147.24
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$84.91
$97.82
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$87.84
$117.71
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$224.73
$208.45
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.24
$18.5
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.46
$39.61
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.66
$8.62
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.31
$9.29
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1120
$1218
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$689
$578
Transportation
Suknadanga
Wepangandla
Local transport ticket
$0.2
$0.15
Monthly ticket local transport
$20.95
$16.02
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.14
$2.74
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.09
$0.92
Groceries
Suknadanga
Wepangandla
Milk, 1 L or 1 qt
$0.52
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.51
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.62
Eggs, x12
$0.85
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.92
$4.59
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.55
$2.96
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.59
$7.41
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
$1.45
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
$0.64
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.44
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.3
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.52
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.9
$0.96
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.1
$4.48
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.41
$1.23
Cigarette pack
$2.3
$1.85
Cold medicince, 1 week
$1.81
$1.75
Hair Shampoo
$3.24
$3.55
Toilet paper, 4 rolls
$2.82
$2.65
Toothpaste, 1 tube
$1.09
$0.81
Other
Suknadanga
Wepangandla
Gym Membership, 1 month
$24.83
$25.45
Cinema Ticket, 1 person
$5.07
$4.34
Doctor's visit
$10.96
$10.15
Haircut, simple
$3.44
$2.43
Brand Jeans
$15.36
$20.15
Brand Sneakers
$43.39
$46.22
Daycare or Preschool, 1 month
$61.14
$60.77
International Primary School, 1 year
$2057
$1900

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *