Cost of living

Bolpur

compared to

Wepangandla

hira
Bolpur
Wepangandla
Cost of living one person
$377
$287
Cost of living Family
$967
$840
One person rent
$208
$185
Family rent
$628
$750
Food expenses
$112
$117
Transport expenses
$48.13
$36.47
Monthly salary after tax
$563.35
$483.89
Quality of life
45.55
49.36
Population
80.2K
10.5K

The average cost of living in Bolpur ($377) is 32% more expensive than in Wepangandla ($287). Bolpur ranked 1755th vs 1953th for Wepangandla in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.5 months in Bolpur compared to 1.7 months in Wepangandla .

Eating Out
Bolpur
Wepangandla
Lunch Menu
$1.62
$1.5
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.42
$12.97
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.73
$3.78
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.39
$1.3
Cappuccino
$1.24
$1.24
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.29
Rent & Utilities
Bolpur
Wepangandla
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$106.82
$147.24
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$95.67
$97.82
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$84.83
$117.71
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$217.39
$208.45
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$16.73
$18.5
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$33.37
$39.61
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.47
$8.62
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.25
$9.29
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$950
$1218
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$516
$578
Transportation
Bolpur
Wepangandla
Local transport ticket
$0.19
$0.15
Monthly ticket local transport
$17.82
$16.02
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.1
$2.74
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92
$0.92
Groceries
Bolpur
Wepangandla
Milk, 1 L or 1 qt
$0.61
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
$0.51
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
$0.62
Eggs, x12
$0.98
$0.79
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.42
$4.59
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
$2.96
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.83
$7.41
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.56
$1.45
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.64
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.64
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.44
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.52
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.21
$0.96
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.59
$4.48
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
$1.23
Cigarette pack
$2.51
$1.85
Cold medicince, 1 week
$2.01
$1.75
Hair Shampoo
$3.64
$3.55
Toilet paper, 4 rolls
$2.64
$2.65
Toothpaste, 1 tube
$1.05
$0.81
Other
Bolpur
Wepangandla
Gym Membership, 1 month
$19.56
$25.45
Cinema Ticket, 1 person
$4.73
$4.34
Doctor's visit
$9.28
$10.15
Haircut, simple
$3.27
$2.43
Brand Jeans
$21.16
$20.15
Brand Sneakers
$43.26
$46.22
Daycare or Preschool, 1 month
$57.92
$60.77
International Primary School, 1 year
$1886
$1900

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *